Robiquetia cerina
Synonim: Saccolabium cerinum Rchb. f., Malleola merrillii Ames, Robiquetia merrillii (Ames) Ames.
Występowanie:
Filipiny. Storczyk ten rośnie na wyspie Luzon w prowincjach Bataan, Benguet, Bontoc, Camarines, Laguna, Mountain Province i Rizal; na wyspie Mindanao w prowincjach Agusan (na górze Mt. Hilong-hilong) i Bukidnon; na wyspie Negros Island w prowincji Negros Occidental. Rosną epifitycznie, zwykle na gałęziach drzew i na skałach na spadzistych, otwartych zboczach, na wysokościach 350-3200 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 29°C i 8°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 23 mm w styczniu i w lutym do 1161 mm w sierpniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,2/12,8°C w styczniu do 25,0/16,1°C w maju. Okres kwitnienia: Kwitnie od lipca do września, ale sporadycznie też w innych terminach.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to mały, osiągający około 15 cm długości epifit monopodialny lub roślina naskalna, o pokroju częściowo zwisającym.
Pseudobulwy/łodyga:
Pęd ma 15 cm długości. Jest okryty trwałymi, obejmującymi go osłonkami liściowymi o długości około 5 cm.
Liście:
Dorastają do 20 cm długości i 3-4 cm szerokości. Paskowate liście są naprzeciwlegle ułożone na pędzie. Są skórzaste i mają nierówno rozdzielony wierzchołek.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma około 12 cm długości. Zwisający pęd kwiatowy ma kwiaty gęsto umieszczone w gronie, które ma około 5 cm długości i bywa opisywane jako przypominające kiść winogron.
Kwiaty:
Foto: © Dale Borders. Wszelkie prawa zastrzeżone
Każdy kwiatostan wytwarza wiele kwiatów. Małe, purpurowe, lub purpurowe i żółte, dzwoneczkowate kwiaty, które nie otwierają się całkowicie, mają około 0,8 cm średnicy. Płatki okółka zewnętrznego są szeroko jajowate, wklęsłe, z tępymi koniuszkami i mają długość 0,5 cm i szerokość 0,4 cm. Głęboko wklęsły płatek grzbietowy jest pochylony do przodu, tworząc rodzaj kaptura nad prętosłupem. Boczne płatki zewnętrzne zakrzywiają się do przodu począwszy od podstawy, po bokach warżki, a następnie zbiegają się przy wierzchołku. Prawie okrągłe płatki okółka wewnętrznego mają do 0,5 cm długości i szerokości, zakrzywiają się do przodu, począwszy od podstawy, po obu stronach prętosłupa. Mają zaokrąglone końce, które zbiegają się i prawie stykają przed prętosłupem. Warżka o kształcie ostrogi jest delikatnie 3-klapowa, a jej boczne działki są bardzo małe. Wyprostowana działka środkowa jest zaokrąglona, zakrzywiona do środka i ma trójkątny wierzchołek.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |